Analógia
F - axióma
A jóga célja: Önmagunk megtisztítása
*
Jegyzetek
A Négy Nemes Igazságról
Az Első Nemes Igazság: a (lét[ezés]) szenvedés.
A Második Nemes Igazság: a szenvedés(nek) oka (van).
A Harmadik Nemes Igazság: a szenvedés (oka) megszüntethető.
A Negyedik Nemes Igazság: a(z) szenvedés (okának) megszüntetéséhez vezető út.
Az Út végén a Nirvána létottalitása tárul fel a tudat természeteként: "valami, ahol nincs sem föld, sem levegő, sem víz, sem tűz, sem végtelenség térben és időben, sem létezés, sem felfogás, sem a felfogás hiánya, sem ez a világ, sem másvilág. Nincs abban sem keletkezés, sem elmúlás, sem halál. Nincs ok vagy okozat. Nincs változás, sem tökéletes változatlanság."
Ez "az" Én-Önmaga-Lét, ami misztikus módon nem-kettős Teljessége révén magába foglalja mindazt is, ami "nem-Én": tehát a létforgatagot, az Ürességet is.
Végtelen kősziklák
De ez így nem teljes: a szobrász ugyanis már látja a kész alakot, függetlenül attól, hogy megszabadítja-e egyáltalán a formát az őt betakaró, felesleges anyagtól. Sőt: vannak, akik mindenben képesek meglátni a láthatatlant...
Hosszú évekkel ezelőtt, átvirrasztott éjszakák sokaságán át, eme fehérmárvány opus segítségével nyerhettem bepillantást az Apeiron csodálatos világába. Maga a nagy Anaximandrosz sem fejezte ki sokatmondóbban titkos tanítását...
Jó elmélyülést!
Bevezetés az üresség megfigyelésébe
Mi az üresség?
Ahogyan, amiként, amiben, amiből és amivé a jelenségek át-vált-oznak.
Csodálatos belegondolni abba, hogy a tér potenciális üressége mindenné képes át-alakulni, miközben maga nem változik, érintetlen marad.
Egy kontemplatív kísérlet: ülj egy asztal vagy bármilyen felület elé, amin nincs semmi, és figyeld meg, hogy vajon lényegileg megváltozik-e a tér attól, hgy egy előzetesen meghatározott, adott pontra egy vázát helyezel el az asztalon, azután ugyanarra a helyre, ahol kis idővel előtte a váza volt, pl. egy darab követ?
Vajon valós-e a különbség a kő és a váza között? És az adott tér, melyet kitöltöttek, megőrzi-e a változás nyomát? Egyáltalán: miért evidens, hogy a tér egy adott pontján a változó időben (- mi is ez?) különböző tárgyak helyezkedhetnek el? Mi a szabatos magyarázat rá...? És miért lehetséges a mozgás? Miért lehetséges a tér?
Lehetséges-e egyáltalán?
Nem a Tudat öntudatlan játékai csupán...?
Nem az-e a megoldás, hogy valójában nincs sem olyan, hogy "váza", sem olyan, hogy "kő"?
A tér - érzékelés. És ha érzékelés, akkor felmerül a kérdés, hogy kinek, vagy minek az érzékelése... stb.
Ha ezekre a kérdésekre megvan a válaszod, akkor az objektív külvilág mint a téridő megnyilvánulása, játszi könnyedséggel elnyerheti a cáfolatát értelmed előtt, és tovább léphetsz - Önmagad felé.
Re: Szégyen Dániára
*
A lánclevélben láthatók azonban legalább kétféleképpen értelmezhetők.
Nem is tudom, mi a sajnálatosabb: hogy egy kívülálló nem képes már szimbólumokban és beavatásokban gondolkodni, csak szentimentális materializmusban, és naív realizmusban, vagy az, hogy feltehetőleg már a fenti "beavatásban" résztvevők sem tudják, hogy mit és miért is tesznek valójában...
A mai kor embere ugyanis - R. Guénon szavaival élve - "szent ereklyéket a hátán cipelő szamarakhoz" hasonlatos, aki közvetlen kapcsolatban áll ugyan a szakralitással, de azokat nem képes sem felfogni, sem megérteni: csak végrehajtja a rítusokat, mechanikusan...
PS
A helyzet rendkívül bonyolult.
*
Előadásvázlat
Sacra Doctrina
Absolutum
Exinanitio
Solum ipsum
Alter (pseudo-) ego
Alteritas multiplex
Ignorantia divisiva
Conditiones
Pratitya-samutpada
Dignoscentia veritas
Samkhya
Sejungo
Combinatio
Unio Mystica
Illuminatio
*
S-jegyzet
életem titkos erdei ösvényei: mind egy tisztásba futnak össze
a tisztás közepén pedig egy szent kert van,
közepén fa áll, az aranyággal
a világban minden erről a varázslatról szól
__________
az élet, ha jól éljük - beavatás
*
Madhyamaka-jegyzet
Műveiben Nagarjuna arra mutatott rá, hogy ha a világot a fogalmi-nyelvi struktúrákkal interpretáljuk, paradoxonokat kapunk: de nem azért, mert a világ paradox módon létezik, hanem azért, mert a formális nyelvi absztrakciók nem alkalmasak a valóság maradéktalan reprezentálására.
A nyelv egy virtuális, esetleges feltételektől függő, csak alanytudati referenciákkal bíró, konvencionális rendszer, mely bír ugyan egy sajátos belső logikával, de korlátozott racionalitása miatt általában az inkább elfedi, mintsem feltárja a valóságot (noha a megfelelő nyelvi interpretációk leírhatják a valóság és a nem-valóság határfelületeit: és éppen Nagarjuna teszi ezt meg).
A középút filozófiája elvezeti a megtévesztett, illuzórius képzetekkel operáló alanytudatot önnön fogalmi korlátaihoz - de ez nem a világ ill. a valóság korlátozottsága, hanem az alanytudaté.
Nagarjuna filozófiája tehát csak korlátozott, sajátos fogalmi feltételek mellett érvényes, egy jól meghatározható defníciós-struktúra keretein belül, a szubjektív tudattól függő, speciális reprezentációs- és ideális inerciarendszerben ellentmondásmentes.
E-jegyzet
*
A fizikainak aposztrofált kozmosz idő- és térdilatációs problémája valójában abban gyökeredzik, hogy a megfigyelő alany hipotetikusan feltételezi, hogy metafizikai-ontológiai alanyi szubjektumán kívül léteznek "más" nézőpontok is; vagy ha nem ebben áll az oka fenti paradoxonoknak, akkor abban, hogy a hipotézist felállító elméleti fizikus egyszerűen csak figyelmen kívül hagyja, hogy kizárólag csak az "alanytudat nézőpontja" létezik. Sőt: azt sem ismeri fel, hogy csak az alanytudat létezik.
Einstein és munkatársai nagyjából összekeverték a tudatuk által létrehozott elmekonstrukciókat a valósággal...
Megjegyzések 2001. szeptember 11-e kapcsán (+18!)
Az általában vett nyugati civilizáció átlagembere ma már képtelen lenne egy magasabb eszméért in concreto feláldozni önmagát: a keleti civilizációé még effektív képes rá: öngyilkos merényletek formájában.
Mielőtt azonban elhamarkodottan ítélkeznénk, gondoljuk meg: egyik sem jobb vagy rosszabb a másiknál: hiszen jóideje már egyikük sem látja sem a Célt, a "mit", sem a helyes módot, azt, "ahogyan" ezt az magasztos, szellemi önfeláldozást el kell, és kizárólag el lehet követni. (*)
Ami megmarad, az csak a merőben profán, az esztelen, durván barbár, fanatikus és értelmetlen öldöklés, civil áldozatokkal, és az ateista-materialista, bankokkal és bevásárlóközpontokkal körbebástyázott, profitorientált és "demokartikus" vegetáció: a történelemben hol egyik, hol másik mutatja meg satnyulófélben lévő arcát, és néha sajnos találkoznak is, élethalál versenyt futva, ki-ki a maga kis szűklátókörű "igazságáért".
Pedig mindezek ugyannanak a dolognak a nevei: az avidya játékai.
A tudatlanság és elvakultság néha egy létvak, napi tizenkét órát a számítógépet jobb árfolyamokért bújó, ateista, pénzéhes bróker formájában, néha pedig egy vallási fanatikus arab terrorista képében jelenik meg. Végső soron mindkettő azonos abban, hogy egyik modell sem követendő, és megállapítható, hogy a mindkét típust egyre növekvő számban, tömegesen kitermelő, és emellett ezeket az embereket egyre nagyobb publicitással mintegy "követendő ideálnak" is tartó civilizációk az agonizáció akut fázisában vannak. (**)
A kelet és a nyugat alkonya már régóta elkezdődött, és egyre komolyabb méreteket, egyre ijesztőbb formákat fog ölteni, a jövőben is.
Amit nekünk tennünk kell, az nem más, mint hogy "őrizzük a tudást, és várunk".
______________________
* A gyanúm az, hogy még a kizárólag háborús övezetben található katonai célpontok ellen, katonák által elkövetett öngyilkos merényletek sem képeznek kivételt ez alól, amik pedig valóban képezhetnének kivételt.
** Terrorista kiképzőtábor, vagy közgazdasági menedzserképző - könnyen belátható: ha lelketlen, az embert Önmagától egyre jobban elterelő és profán "agymosás" helyszínei, szellemi értelemben mindkettő egyre megy.
*
09.09.09. (09:09)
*
mint minden,
ez is egyetlen másodpercig tart csupán
*
A speciális relativitáselméletről
*
A preontológiai szolipszizmus mint alanyatudati létállapot nehezen realizálható létszemlélete egyszerűen megold mindent: megold mindenfajta "téridő-paradoxont" is, és mellesleg a kozmológiai-fizikai elméleteket meghagyja azoknak, amik: puszta "elméleteknek", egy objektív, tudattól független "kül-világról", melyek mit sem érnek akkor, ha az alanytudat nem képes azokon túllátni, és mintegy relatív munkahipotézisként nem azt a célt szolgálják, hogy az ember eljuthasson Önmagához. És természetesen fentiekhez semmi köze a lapos és következetlen szubjektivizmushoz, mely valójában az alter-ego teljesen félreértett "pszeudo-szolipszizmus"-a...
És még egyszer: semmi probléma az einsteini elméletekkel addig, amíg azok nem kapnak nagyobb jelentőséget annál, amekkora jelentőségük van és lehet. A pontos fogalmazás, mint mindig, most is kulcsfontosságú. A relativitáselmélet jól leír egy sokadlagos érzékszervi, korposzkuláris kozmoszt, azonban a lényeget nem érinti: azt, hogy mindezen kozmikus jelenségek csakis tudati-, ráadásul alanytudati létezők, képzetek, melyeknek az alaptermészete pontosan ugyanannyira illuzórius, mint "valóságos", de a legkevésbé sem "objektív" , mennyiségi létező. (Bár a relativitáselmélet néhány előítéletmentes interpretációja súrolja ezt a felismerést, mégha un. "tudományos körökben" (értsd: extremo-racionalista ateista-materialista körökben) nem is ildomos azokat hangoztatni.)
Minden másképp alakulhatott volna a tudománytörténetben, ill. magában a tudományos gondolkodásban is, ha Einstein megteszi azt a merésznek tűnő, ám mégis inkább kézenfekvő lépést, hogy elméletének egy bizonyos pontján kimondja: "minden inerciarendszer" létezése kizárólag egy olyan szinguláris szuper-középpontban lehetséges (és csakis addig), melynek eseményhorizontja azonos az abszolút létező én-Önmaga transzcendens, járulékos, gondolat-szemlélő érzékszervi alany-tudatával, tehát - szándékosan maradva a geometria fogalmainál - minden karteziánus, objektívnek kikiáltott inerciarendszer egy sui generis tudati nullvektor szubjektív modifikációja, mely csakis az alyntudat gondolatforgásaiból nyeri létét.
kettő
*
1.
a folyónál
lassú sodrású, sekély vízpart
napfényes az idő, forró a nyár
a macskából a víz alatt már csak tiszta csontok maradtak
kis területen elszóródva
és néhány masszává rohadt hús és szőrpamacs (?)
rajokban kishalak úsznak körülötte
pár méterrel arrébb kis zubogó: fehéren habzik a víz
2.
a forgalmas autóútnál
minden pillanatban elszáguld egy kocsi
kellemes a szellő, kora ősz van
a kutya pont az út közepén fekszik
vértócsa veszi körül
a nyakörvén csillog a napfény
az autók, anélkül, hogy hozzá érnének, elsuhannak felette
vagy kecsesen, nagy ívben kikerülik
pár méterre lámpás kereszteződés: néha megáll a kocsisor
hallom a szívverésem
hirtelen megértem:
minden lélegzetvételnek jelentősége van
felhők a hold előtt
*
ha az ember néha belefárad az élet dolgaiba,
semmire nincs nagyobb szüksége,
mint egy kora őszi, magányos viharra:
az eső, a villámlás, és az égzengés emlékezteti mindarra,
ami múlandó, és mindarra, ami állandó;
megtisztítja az érzékeket, és lenyugtatja a tudatot
______________
a szél hangja örök
*
A teakészítés allegóriája
*
*
Az igazság esszenciáját úgy kell megismerni,
mint ahogyan a magot megszabadítjuk a héjától;
mint ahogyan az olajat kipréseljük a magból.
*
Elhatároztam, hogy ha lehetőségem van rá,
hetente egyszer ismét rendszeresen látogatni fogom
kedvenc, idegen utazókkal teli teaházamat, üdítő beszélgetések,
késő estig tartó filozófálások, és jóillatú teák reményében.
*
A hetvenedik évfordulóra
*
Simone Weil, 1939 szeptember 1-én, Lengyelország lerohanásának napján ezeket a szavakat vetette egy darabka papírra:
"...Legfontosabb, hogy tiszta legyen a lelkiismeretünk. Ne higgyük, hogy miénk lesz a győzelem, csak azért, mert kevésbé brutálisak, erőszakosak és kevésbé embertelenek vagyunk ellenfeleinknél. A brutalitásnak, az erőszaknak és az embertelenségnek hatalmas tekintélye van, amelyet a tankönyvek elrejtenek a gyermekek szeme elől, és a felnőttek sohasem ismernek el, noha valamennyien fejet hajtanak előtte. Az ellentétes erények csakis akkor tehetnek szert ugyanekkora tekintélyre, ha folyamatosan megvalósulnak a gyakorlatban. Legyen az bárki, ha csak annyiban különb, hogy nem képes olyan brutalitásra, kegyetlenségre és embertelenségre, mint másvalaki, de nem gyakorolja az ellentétes erényeket, alulmarad amannak belső erejével és tekintélyével szemben, és nem fog helytállni, amikor megütköznek egymással."
A folytatást ismerjük: nyolcvanmillió halálos áldozat szegélyezte az utat 1945-ig, nem beszélve azokról az áldozatokról, akik túlélték ugyan a háborút, de amíg élnek, soha nem felejtik el az átélt borzalmakat, az évekig tartó közvetlen életveszélyt, szeretteik elvesztését, és a kilátástalanság érzését, egyszóval a testi-lelki hányattatásokat...
Az első láncszem
A függő keletkezés szekvenciájának első eleme az illúzió (sz. "avidya", p. "avijja", l. "ignorantia").
Kevesen teszik fel azonban a kérdést a függő keletkezés tanulmányozása során, hogy vajon mire vonatkozik ez a nidána: pontosan mit jelöl a tudatlanság. (*)
Nos, a tudatlanság, ill. ez a sui generis metafizikai illúzió, az én-re vonatkozik, illetve arra a pszeudo-egoicitásra, melyet az alany (tévesen) identifikációs referenciapontnak tart.
A függő keletkezés tehát önmagában nem csak ontológiai doktrína, hanem autológiai is.
Sőt, ha következetesen számba vesszük a buddhizmus legfontosabb tanításait, az okozatiságból való keletkezés diszciplínája inkább kizárólag autológiai tanként jelenik meg hiszen annak elsőszámú feltétele a téves önazonosítás ("én-illúzió", "egománia"), tehát egy autológiai probléma.
*
A Létkerék.
Az első nidána szimbóluma:
az Én vezeti a "vak én"-t (a pszeudo-egoicitást), aki nem "lát".
*
______________________
* Ha pedig mégis felmerül annak igénye, hogy tisztázásra kerüljön, hogy mi a tárgya az avidya-nak, akkor általában "a metafizikai tanítások nem-ismeretét" határozzák meg válaszul, de ez ebben a formában ugyancsak csúsztatás, ugyanis a "metafizikai tanítások" (pl. a Négy Nemes Igazság, a Trilaksana, vagy a Nyolcrétű Nemes Ösvény) végső soron szintén a "valódi alany" (ti. Önmaga(m)ság) megismerésére vonatkoznak: ha ez nem így lenne, belső önellentmondás jönne létre a tenrendszerben. Tehát azok, akik a metafizikai tanítások valódi tárgyát sem ismerik (és így végső soron a Célt sem), azok elvétik a függő keletkezés adekvát vizsgálatának lehetőségét is. Így válhat egy jól feltett kérdés a rá adott töredékes, rosszul meghatározott, és nem kellően definiált válasz miatt egyszerűen tévúttá.
A szánkhja-jóga összefoglalása
*
Az én szemléli az Ént: "minden Én vagyok".
Az Én-Önmaga abszolút egységében álló önkorlátozása:
az önkiüresítés: minden "más" - kvázi-semmi.
"Ez" az Én és nem-Én abszolút egységben álló "kettőssége".
Az illúzió játéka: valóság.
Eltűnik minden: feltárul a Teljesség.