Ahogy guggolva megindultam felé, keserves segítségkérő-hangokat hallatott, mintha elevenen nyúznák. Abban a pillanatban két felnőtt madár, nyilván a szülei, felváltva elkezdtek a fejem körül repülni, aztán nekem támadni. Egész idő alatt, míg meg nem érkeztem, fent ültek egy ágon, és tehetetlenül figyelték a fiókájukat.
Hol egyik, hol másik kezdett hangos sípolásba-csiripelésbe, a vállamnak-hátamnak repülve, aprókat belémcsípve, miközben a fióka eszeveszetten rohangált körbe-körbe.
Egyre hevesebben folyt a kis küzdelem a bokor alatt-mellett, amikor egyszer csak szem elől tévesztettem a pórul járt fiókát.
Aztán, még némi harciaskodás után, feladtam a dolgot: fel kellett adnom. Ezek ösztönösen azt hitték, hogy az életükre török.
Azóta már jól látom, mi is történt azon a délutánon: megfejtettem a dolgot...
Én, mint aki képes lett volna visszajuttani a fiókát a fészkébe, a bölcsesség szimbóluma voltam; az ág, amin a fészek nyugodott, valójában az aranyág volt, a jogar, az önuralom jele; a fészek a béke, a fészkéből kiesett, repképtelen kis fióka pedig az emberi tudatlanság jelképe volt (ami a fészekbe kerülve, és szárnyakat növesztve, tudássá változna, és messze repülhetne).
A tudatlanság-fióka szülei pedig, melyek ösztönösen megakadályozták, hogy segítsek rajta, valójában a vágyak és a gyűlölet voltak.
Mostanáig is, napról-napra lejátszódik ez a kis jelenet előttem, a legkülönbözőbb élethelyzetekben, amikor látom, hogy a bölcsesség segíthetne valakin, de nem tud.
Mert az emberek többségének lelkében a tudatlanság, a gyűlölet és a vágy az úr.
*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése